wtorek, 1 listopada 2016

Cmentarne fotostory.

Łódzki Cmentarz Żydowski

z okazji 1 listopada.

 #niccołódzkieniejestmiobce

 

<<Łódź, miasto czterech kultur – między innymi dlatego na terenie i w okolicy jest bardzo dużo nekropolii różnych narodowości i różnych wyznań.
Jest tu też największy w Polsce kirkut i wbrew pozorom, albo ogólnym opiniom, jest to nowy cmentarz. Stary był usytuowany na Bałutach w okolicy ul. Limanowskiego, Zachodniej, Bazarowej i Rybnej. Okazał się jednak za mały i zaczęły się poszukiwania nowej lokalizacji. W poszukiwania te mocno zaangażowani byli łódzcy fabrykanci: Izrael Poznański oraz Juliusz Heinzel. Ten pierwszy ostatecznie ofiarował swoje ziemie pod nowy cmentarz. Na tą decyzję zapewne wpłynęła panująca wówczas epidemia cholery. Spryciarzem będąc, Izrael zastrzegł i zagwarantował sobie pokaźną kwaterkę (400 m2) z przeznaczeniem na własną kaplicę.
Oficjalnie nowy cmentarz rozpoczął swoją działalność 10 XI 1892 r. Pierwsze pochówki miały miejsce w 1892 r. na tzw. Starym Polu oraz w miejscu wyznaczonym dla zmarłych na cholerę.
W wrześniu 1893 r. dokupiono ziemie należące do rodziny Alberta Cukiera.
Na terenie cmentarza wybudowano dom mieszkalny dla  jego pracowników, synagogę, łaźnię (mykwę), szałas na święto Sukot, dom stróża, stajnię oraz Dom Przedpogrzebowy.
Fundatorem Domu Przedpogrzebowego była Mina Konsztat, wdowa po bogatym kupcu i działaczu społecznym – Hermanie Konsztatcie. Ciekawostką jest to, że dom wzniesiony w latach 1896-1898 był największym Domem Przedpogrzebowym w Polsce. Jego powierzchnia wynosiła 849 m2, a cała kubatura 5770 m2. Był podzielony na część męską (północna strona) oraz żeńską - południowa. Połączono je salą o powierzchni 237,5 m2.
Na stronie cmentarza, pokazano podział kwater na: męskie, żeńskie, dziecięce i mieszane.

Śladami ostatnich tragicznych lat zagłady ludności żydowskiej są doły, znajdujące się przy murze od strony ul. Zmiennej. Wykopano je w styczniu 1945 r. z przeznaczeniem na groby dla ostatnich kilkuset żydowskich robotników, pozostawionych w mieście po likwidacji getta.
Miasto udało się wyzwolić szybciej, więc doły nie zostały wykorzystane.


Spacer dostępny w określonych godzinach:
od niedzieli do piątku (z wyjątkiem świąt żydowskich)
1.04 - 1.11: 9:00 do 17:00
2.11 - 31.03: 9:00 do 15:00.
Wejście od ul. Zmiennej. Bilet 6 złotych od osoby. W każdą pierwszą niedzielę miesiąca wstęp wolny. Z uwagi na miejsce, mężczyźni powinni nosić nakrycie głowy.>>

Oficjalne strona cmentarza.
Główne źródło.

O Żydowskim "Dniu Zmarłych" do poczytania tu.


Wszystkie zdjęcia są mojego autorstwa. Chcesz wykorzystać, zapytaj.
Robione podczas  podejmowania skrzynki OP82BS 1 V 2016 r.


Zapraszam na cmentarne fotostory.




\































  

To tyle ode mnie.
Dziękuje,
Panna Nikt.

P.s. 



3 komentarze:

  1. Niezłe zdjęcia, ale trochę bym je jeszcze dopracował przed publikacją (wyprostował kadry, lekko podciągnął kontrast itd.).

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo klimatyczne zdjęcia. Po prostu, nic więcej nie trzeba dodawać.

    OdpowiedzUsuń