piątek, 30 września 2016

Książki zakazane,

które chcę przeczytać.

Od niedzieli 25 września obchodzimy Tydzień Książek Zakazanych, z tej oto właśnie okazji chciałam przedstawić mój subiektywny wybór książek zakazanych,które chcę przeczytać. Kolejność  przypadkowa.


1. Szatańskie wersety. Salman Rushdie.

Zakazana za bluźnierstwa wobec Islamu w: Bangladeszu, Egipcie, Indiach, Iranie, Kenii, Kuwejcie, Liberii, Malezji, Papui Nowej Gwinei, Pakistanie, Senegalu, Singapurze, Sri Lance, Tanzanii, Tajlandii. Za napisanie "Szatańskich wersetów" na Salmana Rushdiego została nałożona fatwa, skazująca go na śmierć przez ajatollaha Alego Chomeiniego 14 lutego w 1989 roku. 






 2.Szkarłatna litera.Nathaniel Hawthorne

W USA rodzice uczniów wielokrotnie zabiegali o wycofanie utworu z listy lektur, w większości przypadków jednak do tego nie dochodziło. Książkę uważano za obsceniczną, ponadto zawierała motyw cudzołóstwa. Jeden z rodziców oskarżył też książkę o wulgarne słownictwo, które jednak w powieści nie występuje. Książka była zakazana w Rosji w latach 1852-1856, w okresie nasilonej cenzury.

3.Rzeźnia nr 5. Kurt Vonnegut

Książkę palono w Południowej Dakocie i w Michigan z powodu odniesień do kwestii religii. Usunięto ją z wielu bibliotek szkolnych w USA, głównie za obsceniczność, wulgarny język, sceny przemocy, bezbożność, niepatriotyczny obraz wojny. Pewien pastor z Dakoty Północnej w 1973 r. określił ją jako „narzędzie szatana”.


4.Władca much. William Golding

W 1992 r. książkę usunięto z bibliotek szkolnych na Florydzie ze względu na zawarte w niej przekleństwa, szokujące fragmenty o seksie, obraźliwy stosunek do mniejszości, Boga, kobiet i osób niepełnosprawnych. Mimo że książki zakazano również w Nowym Jorku, znajdowała się ona na liście lektur dodatkowych dla tamtejszych uczniów.

5.Mechaniczna pomarańcza. Anthony Burgess

W 1973 roku w Utah pewien księgarz został aresztowany za sprzedawanie obscenicznych książek, m.in. ww wymienionej. Książka skreślona z listy lektur w wielu amerykańskich stanach, np. w Massachusetts (1977), Colorado (1976) za wulgarny język. Usunięto ją też z bibliotek szkolnych w Alabamie (1982).


6.Cujo. Stephen King

Książka wywoływała liczne protesty, była oskarżana o to, że „nie nadaje się dla młodego czytelnika”. Zawiera „wyrażenia nie do zaakceptowania” oraz liczne „sceny przemocy”.


7. Rage. Stephen King 

O tej książce można by stworzyć osobny post czemu jest zakazana. Jest niczym zakazany owoc, którego pewnie nie dane nam będzie spróbować.
W 1993 r. Scott Pennington dopuścił się niepokojąco podobnej zbrodni do tych, o których pisał King w "Rage", zabijając nauczyciela oraz woźnego i terroryzując grupkę uczniów (podobno zadawał im nawet te same pytania, które padały z ust fikcyjnego bohatera Kinga). Z kolei w 1997 r. w szkolnej strzelaninie w jednej ze szkół w stanie Kentucky zginęły 3 uczennice a 5 zostało rannych; mordercą był 14-latek Michael Carneal, a w jego szafce znaleziono egzemplarz „Rage”. Wtedy właśnie King podjął decyzję o zdjęciu tej książki z półek księgarskich, przyznał też, że po decyzji o wycofaniu książki poczuł „ulgę a nie smutek”.

8. Grona Gniewu. John Steinbeck

Książka została zakazana w wielu miejscach USA, m. in. w Kalifornii. Obywatele USA palili jej egzemplarze, była atakowana przez prawicę i lewicę. Z jednej strony książka nie była akceptowana przez część społeczeństwa, ale jednocześnie stała się bestsellerem, a kolejki do wypożyczania jej w bibliotekach były rekordowo długie (np. 62 osoby oczekujące w East St. Louis, USA). W roku 1962 Steinbeck otrzymał Literacką Nagrodę Nobla, do której w znacznej mierze przyczyniły się „Grona gniewu".


9. Ulisses. James Joyce

Książka zakazana w Wielkiej Brytanii w latach 30’ oraz w Australii w latach 30’ i 40’ XX wieku. Chwilowo była też zakazana w USA ze względu na treści o charakterze seksualnym.






Co Wy byście chcieli przeczytać ? Jakie zakazane pozycje chodzą Wam po głowach?



Panna Nikt.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz